Czy warto rozliczać PIT przez internet? Zalety tego sposobu składania deklaracji

Ostatnimi laty coraz większą popularność zdobywa rozliczanie PIT-ów drogą internetową. Nic dziwnego – sposób ten posiada wiele zalet, których nie ma składanie deklaracji drogą tradycyjną, osobiście odwiedzając Urząd Skarbowy. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do tego, by wysłać swój PIT przez internet, przeczytaj poniższy tekst. Przedstawiamy w nim najważniejsze zalety tej metody wysyłki zeznań podatkowych.

Szybko i prosto

Najważniejszą zaletą omawianego sposobu rozliczeń podatkowych jest to, że w bardzo szybki i łatwy sposób możemy zarówno wypełnić, jak i przesłać nasze rozliczenie PIT 2016 online. Wystarczy tylko dostęp do internetu i ściągnięcie odpowiedniego programu komputerowego. W sieci dostępnych jest mnóstwo takich bezpłatnych aplikacji. Zwróćmy uwagę, którą z nich ściągniemy. Pamiętajmy, żeby wybrać program bezpieczny (wolny od wirusów, z odpowiednim certyfikatem, dzięki któremu nikt niepowołany nie przechwyci naszych danych identyfikacyjnych), intuicyjny w obsłudze (najlepiej zawierający poradnik lub samouczek, jak prawidłowo złożyć PIT) i w najbardziej aktualnej wersji. Istotne jest to, żeby wszystkie formularze, które on zawiera, stanowiły najświeższą, najnowszą wersję druków. Wypełnienie formularza starego, np. sprzed roku, podczas gdy w najnowszej wersji wprowadzono pewne zmiany, sprawi, że skarbówka odrzuci naszą deklarację i będziemy musieli składać ją jeszcze raz.reczne-wstawianie-monety-w-skarbonka_1252-1133

Bez zbędnych kolejek

Niewątpliwą zaletą przemawiającą na korzyść rozliczeń online, jest uniknięcie niepotrzebnego stania w długich, nierzadko wielogodzinnych (jeśli wybraliśmy się do skarbówki w ostatnich dniach przed ostatecznym złożeniem PIT-u) kolejkach i związanego z tym stresu i nerwów.

O każdej porze dnia i nocy

PIT można przesłać dosłownie o dowolnej porze w ciągu doby, również w niedziele i święta (czyli dni, w których normalnie placówki skarbowe są nieczynne). To wielkie ułatwienie i oszczędność naszego czasu. Pamiętajmy przy tym rzecz jasna, żeby trzymać się ustawowo ustalonych terminów ostatecznego złożenia zeznań podatkowym – złożenie PIT-u po terminie (nawet jeśli to „po terminie” to zaledwie kilka minut) może skutkować nawet odpowiedzialnością karno-skarbową, w tym m.in. karą grzywny.