Nie zapłaciłeś całego podatku? Sprawdź, co Ci za to grozi

Obowiązkiem podatnika jest złożenie rocznej deklaracji podatkowej oraz zapłacenie należnego podatku w określonym ustawowo terminie. Przekroczenie tej daty grozi niestety nieprzyjemnymi konsekwencjami. W poniższym artykule przedstawiamy, czym skutkuje nieopłacenie podatku w terminie i jak w szybki i prawidłowy sposób zapłacić należny podatek.

Do kiedy złożyć PIT i uzupełnić niedopłatę?

Ostatecznym terminem na złożenie rozliczenia PIT online 2017 jest 2 maja. Jeżeli podczas wypełniania zeznania PIT uzyskaliśmy informację o niedopłacie podatkowej (jest to widoczne w rubryce „do zapłaty”), należy jak najszybciej zapłacić Urzędowi Skarbowemu brakującą kwotę. Co ważne, należy to zrobić również w terminie do 2 maja. Przedłożenie zeznania podatkowego nie musi jednak odbyć się w tym samym dniu, co uzupełnienie niedopłaty – trzeba tylko mieć na względzie, żeby obie te czynności wykonać w ustawowym terminie. Jeżeli tego nie zrobimy, niedopłata zostanie uznana za zaległość podatkową, a od niej trzeba już będzie zapłacić odsetki.

close-up-z-paszportem-rachunki_1232-444Niedopłata podatku – jak ją uzupełnić?

Jak wspomniano wyżej, niedopłatę należy uiścić w terminie do 2 maja na rachunek placówki skarbowej, w której złożyliśmy rozliczenie PIT online czy też w wersji papierowej. Przelew można wysłać przez internet lub opłacić go osobiście w kasie tego urzędu, na poczcie, w banku lub placówce SKOK-u.

Dedykowany formularz przelewu

Jeżeli zdecydujemy się na przesłanie pieniędzy online, należy koniecznie pamiętać o wybraniu specjalnego, dedykowanego tego typu transakcjom rodzaju przelewu. Zazwyczaj jest on oznaczony jako „przelew podatkowy” albo „przelew ZUS/US”. Zawiera istotne rubryki, które trzeba uzupełnić, np. numer identyfikacyjny podatnika, symbol formularza (np. PIT-37) oraz rok, za który wykonuje się płatność.

W przypadku zapłacenia należności w formie gotówkowej, także trzeba mieć na uwadze, aby skorzystać ze specjalnego polecenia przelewu (wpłaty). Druk ten również zawiera miejsce na wpisanie niezbędnych danych identyfikacyjnych, symbolu formularza oraz czasu, za który wykonujemy wpłatę.