Pesel czy NIP w rozliczeniu PIT? Dowiedz się, który numer wpisać

Podanie numeru Pesel lub NIP w rocznej deklaracji podatkowej jest obowiązkiem każdego podatnika. Identyfikator podatkowy potrafi jednakże przysporzyć sporo kłopotów, bowiem nie zawsze wiadomo, który numer należy wpisać. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Dla kogo Pesel, a dla kogo NIP?

Wykonując rozliczanie PIT przez internet lub drogą tradycyjną (składając PIT osobiście w Urzędzie Skarbowym), numer Pesel wpisują osoby objęte rejestrem Pesel, nieprowadzące działalności gospodarczej, a także niezarejestrowane jako płatnicy VAT, składek ZUS i podatków. Wszelkie pozostałe podmioty stosują numery NIP.

Teoretycznie więc kryteria posługiwania się danym identyfikatorem podatkowym są łatwe. Jednakże w praktyce okazuje się, że niekoniecznie – podatnicy popełniają w tej materii wiele pomyłek, wpisując nieodpowiedni numer. Jak uniknąć błędów?

mlody-mezczyzna-na-stole-martwi-sie-wyraz_1194-4686Ex-przedsiębiorcy wpisują NIP                                                                   

Prawo do pomyłki mają byli przedsiębiorcy. Osoby prowadzące w ubiegłym roku własną firmę, którą zamknęły jeszcze przed wykonaniem rozliczania PIT online lub w wersji papierowej (tradycyjnej), wpisują w deklarację NIP, czyli numer właściwy dla czasu prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Nie jest istotne, że w chwili wypełniania PIT-u firma już nie istnieje. Sprawa przedstawia się podobnie również w przypadku przedsiębiorców, którzy zawiesili – przez cały albo część zeszłego roku – działalność.

Jakie kary grożą za wpisanie błędnego identyfikatora?

Teoretycznie osoba, która wpisze w zeznanie podatkowe Pesel zamiast numeru NIP, naraża się na karę grzywny. W praktyce Urzędy Skarbowe rzadko jednakże wymierzają takie kary. Obowiązkiem podatnika jest natomiast wykonanie korekty, czyli powtórne, tym razem prawidłowe, uzupełnienie PIT-u i terminowe złożenie go w placówce skarbowej – osobiście lub drogą online. Żeby uniknąć tej kłopotliwej konieczności, podczas wypełniania pierwszy raz deklaracji podatkowej dobrze jest wykazać się starannością, a przed złożeniem PIT-u najlepiej sprawdzić go dokładnie przynajmniej jeszcze jeden raz.