Powody odrzucenia deklaracji podatkowej składanej online

Składanie deklaracji podatkowej przez internet to bardzo szybki i łatwy sposób na rozliczenie się z fiskusem. Jednakże popełnienie nawet niewielkiej pomyłki może skutkować odrzuceniem PIT-u przez Urząd Skarbowy a nawet nałożeniem przez niego kary. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny owych błędów i doradzamy, jak ich uniknąć.

Błędne dane

Częstą pomyłką popełnianą przez osoby wypełniające rozliczenie PIT jest nieścisłość we wpisanych przez nie danych osobowych, a danych posiadanych przez Urząd Skarbowy. Przejawia się ona w literówkach, zbędnych znakach i spacjach, jak również w błędach rzeczowych, czyli nieprawidłowej dacie urodzenia, numerze NIP czy Pesel, adresie a nawet imieniu czy nazwisku.

Niewłaściwy Urząd Skarbowy

Kolejnym rodzajem błędów popełnianych podczas wykonywania rozliczenia PIT 2016 jest wybranie nieprawidłowej placówki skarbowej, do której przesłana zostanie nasza deklaracja. Należy mieć na uwadze, że adresatem PIT-u jest skarbówka właściwa dla naszego miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Przed wpisaniem danych konkretnego fiskusa warto więc sprawdzić, który urząd przynależy do naszego adresu.ludzie-biznesu-za-pomoca-laptopa-i-wykresy-finansowych-na-spotkania-o_1232-2740

Pomyłki w obliczeniach

Następnym rodzajem często popełnianych błędów, jest wpisanie niewłaściwych kwot i wyliczeń podatku. Podatnicy nierzadko źle zaokrąglają wpisywane kwoty, wpisują błędnie przychód z zeszłego roku, nieprawidłowo obliczają podatek do zapłaty. Dlatego wysokość każdej wpisywanej kwoty dobrze jest sprawdzić minimum dwa razy, aby mieć pewność, że nie pomyliliśmy się w rachunkach.

Nie ten PIT, co trzeba

Nierzadko zdarza się, że podatnicy wybierają i wypełniają nieodpowiedni PIT – nie ten formularz, który powinni, np. małżonkowie rozliczają się wspólnie, a nie spełniają wszystkich niezbędnych ku temu warunków i wymagań. Aby uniknąć takich i podobnych błędów, warto jest przed wypełnieniem rocznego rozliczenia poczytać na dany temat i dowiedzieć się nieco więcej w kwestii podatków. Dodatkowa wiedza nigdy nie zaszkodzi a może tylko pomóc i przyczynić się do uniknięcia pomyłek, które mogą kosztować nas sporo nerwów, nieprzyjemności a nawet kar ze strony Urzędu Skarbowego.