Rozlicz swój podatek przez internet

najszybszy sposób rozliczenianajszybszy sposób rozliczenia

Rozliczenie PIT online to najlepsza opcja dla tych, którzy wolą unikać wycieczek do urzędu skarbowego. Szybko i bezpiecznie możemy wypełnić deklarację podatkową nie ruszając się z domu. W tym celu wystarczy dostęp do internetu oraz odpowiednie oprogramowanie.
Wybierz sposób e-rozliczenia
Od 2015 roku możemy także wybrać sposób e-rozliczenia. Do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to, tak jak do tej pory, program e-Deklaracje Desktop, który najlepiej pobrać na dysk oraz zainstalować wraz z niezbędnymi aplikacjami i wtyczkami. W tym celu wystarczy postępować według instrukcji i nie powinniśmy mieć większego problemu z uruchomieniem programu. Następnie możemy uzupełnić nasze dane w profilu, który zostanie zapamiętany. To bardzo wygodna opcja, zwłaszcza jeśli będziemy wypełniać więcej niż jeden formularz. W ten sposób nasze dane będą automatyczne kopiowane do każdego wybranego PIT-u.

Druga opcja, która jest dostępna od tego roku to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PFR Znajdziemy je na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów. Usługa ta jest na razie dostępna tylko dla podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych i nie prowadzą działalności gospodarczej. Żeby skorzystać z wstępnie wypełnionego PIT – 37 musimy podać nasze dane autoryzacyjne, tak samo, jak w programie e-Deklaracje. Jedyna różnica jest taka, że zamiast kwoty przychodu za rok ubiegły, podajemy sumę przychodów z bieżącego zeznania.

Sprawdź PFR przed wysłaniem
Pamiętajmy, że wstępnie wypełniony PIT – 37 możemy modyfikować. System Urzędu Skarbowego uzupełnia tylko nasze dane osobowe oraz wszystkie informacje sczytane ze źródeł dostarczonych przez płatników, czyli PIT-11. W PIT nie będą natomiast uwzględnione przysługujące nam ulgi i odliczenia. Samodzielnie musimy także wypełnić pole, w którym przekazujemy 1 proc. naszego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Dopiero gdy zweryfikujemy i uzupełnimy wszystkie potrzebne dane, możemy wysłać deklarację podatkową i pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.