Rozliczanie PIT-u przez Urząd Skarbowy? To możliwe!

W 2017 roku ustawodawca wprowadził możliwość rozliczenia PIT-u za podatnika przez Urząd Skarbowy. Jakie są zalety tej formy rozliczania i co zrobić, by z niej skorzystać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Za kogo fiskus wypełni PIT?

Osoby, które z różnych powodów nie chcą samodzielnie wypełniać rozliczania PIT przez internet czy też drogą tradycyjną, mogą skorzystać z uzupełnienia ich PIT-u przez Urząd Skarbowy. Jest to zgodne z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obowiązuje od 15 marca tego roku.

Wypełnij wniosek         

Jak skorzystać z tej formy rozliczenia? Aby to zrobić, należy wypełnić i wysłać drogą internetową odpowiedni wniosek PIT-WZ, który znaleźć można w internecie na odpowiednich stronach portali podatkowych. Co ważne, wniosek ów należy złożyć w określonym terminie – jedynie do 18 kwietnia 2017 roku. Przekroczenie owej daty skutkuje niestety niemożnością wypełnienia naszego wniosku przez fiskusa. W tej sytuacji podatnik będzie więc zmuszony samodzielnie wykonać rozliczanie PIT online lub drogą tradycyjną.

firmowe-czesc-poprawa-komputer_1150-1393Wiele zalet, ale i wady

Możliwość rozliczenia deklaracji podatkowej przez fiskusa ma wiele zalet, z czego największą jest spora oszczędność czasu. Wystarczy wysłać wniosek przez internet i podać w nim kilka podstawowych informacji. W ten sposób można rozliczyć wniosek samodzielnie, jak też wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Można także podać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, na rzecz której zostanie przekazany nasz 1% z podatku.

Niestety, istnieją również pewne wady, z którymi należy się liczyć. Przede wszystkim sposób ten dotyczy tylko przychodów podatnika rozliczanych przez pracodawcę i płatnika na rozliczeniach PIT-11, PIT-8C, PIT-40A/11A oraz PIT-R. Pamiętajmy też, że wniosek wysłać można tylko online, nie można go złożyć osobiście lub wysyłając pocztą tradycyjną albo kurierem. Metoda ta nie uwzględnia też wszystkich odliczeń, m.in. ulgi na badania i rozwój, na internet, darowizny na kościół i cele pożytku publicznego oraz odliczenia na emeryturę (IKZE).