Rozliczenie pit 2016 online – podatki stoją w miejscu – ulgi idą w górę.

Ostatnia kampania w wyborach prezydenckich pokazała, że kartą podatkową można wiele wygrać. Większość Polaków entuzjastycznie zareagowała na hasła związane z obniżeniem stawek podatku VAT i podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Podatnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że reforma administracji i rozliczenie PIT przez internet to jedno, a drugie to faktyczna reforma podatkowa. Tymczasem z raportu Ministerstwa wynika, że co roku rośnie wartość preferencji ulg i  doliczeń w systemie podatkowym. Jak zatem jest? Płacimy coraz wyższe, czy coraz niże podatki?
Czy podatki stoją w miejscu czy rosną?
To stwierdzenie może wydać się nico kuriozalne, ale faktycznie z punktu widzenia ekonomii tak wygląda sytuacja podatkowa w naszym kraju. Z czego to wynika? Przede wszystkim z dwóch kwestii: wysokości kwoty wolnej od podatku oraz stawek podatkowych, które pozostają bez zmian od 2010 roku. Takie zamrożenie stawek podatkowych powoduje de facto, że co roku płacimy coraz wyższe podatki, chociaż pozornie nic się nie zmienia. Państwo stara się cały czas balansować pomiędzy odkręcaniem, a dokręcaniem podatkowego kurka. I tak w tym roku wzrosły w prawdzie limity ulgi na dzieci, ale ograniczono odpisy osobom lepiej zarabiającym lub posiadającym jedno dziecko. Zredukowano również ulgę na internet. A jednak z opublikowanego raportu Ministerstwa Finansów jasno wynika, że ogółem zyskaliśmy na ulgach i odliczeniach o 0,5 mld więcej niż w roku ubiegłym.

Straty przedsiębiorców.
Szczegółowy raport, który podsumowuje rok 2013 wskazuje także spadek wpływów do budżetu z podatku CIT. Fakt ten wynika przede wszystkim z tego, że przedsiębiorcy odliczali więcej strat podatkowych za poprzednie lata. Po części taka sytuacja to jeszcze echo kryzysu. Z drugiej strony jednak wzrosły limity ulg dla firm, które działają w specjalnych strefach ekonomicznych (prawie drugie tyle). Warto też dodać, że w branży budowlanej lepsze obroty z pewnością zagwarantowało obniżenie stawek VAT na usługi budowlano – montażowe.