Rozliczenie pit 2016 – siła jednego procenta

Niezależnie od tego, jakie płacisz podatki, zawsze warto podjąć decyzję, co zrobimy z jednym procentem podatku dochodowego, który z definicji służy do wsparcia działalności organizacji pozarządowych. Na pewno nie chcesz, aby decyzję o tym komu go przeznaczymy i na jakie cele, podjął za Ciebie Urząd Skarbowy.
W tym celu musisz podjąć kilka prostych działań. Pierwszym krokiem będzie wypełnienie rocznego zeznania PIT, w celu obliczenia kwoty swojego podatku dochodowego. Najlepsze będzie elektroniczne rozliczenie PIT. Warto bowiem zauważyć, że wiele organizacji pożytku publicznego, upoważnionych do jednego procenta podatku, umieszcza na swoich stronach specjalne wydania programu do rozliczania PIT z automatycznym wypełnieniem rubryki KRS na rzecz wspomnianej organizacji.

Najważniejsze jest tak naprawdę podjęcie decyzji o tym, której organizacji pożytku publicznego podarujemy swój jeden procent. Same pieniądze przekazywane są bez naszego udziału. Jeśli nie skorzystamy z programu dedykowanego danej OPP, wystarczy, że wpiszemy w odpowiednią rubrykę naszego rocznego zeznania PIT numer KRS wybranej organizacji. Możemy to uczynić niezależnie od formy, w jakiej sporządzamy nasze rozliczenie: elektronicznej, bądź też tradycyjnej. W przypadku tej ostatniej konieczne będzie również wpisanie odpowiedniej kwoty, czyli właściwie obliczenie 1 % należnego podatku.

W zeznaniu możemy również wskazać na jaki cel lub jakiej konkretnej osobie chcemy pomóc za pośrednictwem wybranej OPP. Możliwe jest również podanie swoich danych osobowych organizacji, co umożliwi jej np. przesłanie osobistych podziękowań za podarowanie jednego procentu z podatku.
Niezwykle istotne jest aby terminowo złożyć swoje zeznanie podatkowe, ponieważ jeden procent można przekazać tylko w zeznaniach podatkowych złożonych terminowo. W korekcie zeznania natomiast tylko warunkiem, że złożymy ją w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych. Jak tylko uda nam się spełnić te wszystkie warunki i wpłacić ewentualny należny podatek w terminie, pieniądze z jednego procenta podatku przekaże za nas urząd skarbowy prosto na konto wybranej przez nas organizacji.