Sprawdź listę odliczeń od podatku – jaka ulga Ci się należy?

Składając deklarację podatkową, myślimy przede wszystkim o kwocie zobowiązań, które winni jesteśmy państwu. Jednakże miejmy na uwadze również to, że mamy możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg. Warto sprawdzić, czy należy nam się choć jedna z nich.

Ulga na dzieci

Najczęściej stosowanym odliczeniem, które można zawrzeć w rozliczeniu pit, jest ulga prorodzinna, czyli tzw. ulga na dzieci. Przysługuje ona na każde dziecko, bez względu na to, czy rodzic lub opiekun posiada jedno, dwoje, troje czy więcej pociech. Nieistotne jest również wynagrodzenie – z ulgi skorzystać może każdy, zarówno osoby bardzo dobrze, jak i gorzej zarabiające.

 

IKZE, czyli wpłaty na emerytury

Osoby wpłacające i odliczające kwoty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego mogą już w roku wpłaty korzystać z podatkowych przywilejów związanych z IKZE. Wypłacane kwoty są opodatkowane, jednakże podatnik wcześniej już korzysta z ulgi podatkowej na IKZE w roku wpłaty, toteż ostatecznie jest on w lepszej sytuacji niż osoba korzystająca z IKE, które jest zwolnione z podatku dopiero w chwili wypłaty. Reguły stosowania IKZE w celach podatkowych są skrupulatnie określone. Dokładniejsze informacje na ten temat znaleźć można na przykład w Internecie albo dowolnym Urzędzie Skarbowym.

startup-593316_640

1% dla OPP

Wykonując rozliczenie pit 2016, każdy podatnik może przekazać 1% ze swoich podatków na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego. Lista takich instytucji jest długa, ale bez trudu znaleźć ją można w internecie czy dowolnym Urzędzie Skarbowym. Co istotne, podatnik, przekazując tę kwotę, nie traci ani złotówki – dysponuje bowiem sumą, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa. W gruncie rzeczy ani nic nie zyskuje, ani też nic nie traci, może jednakże określić, na jaki szczytny cel zostaną przeznaczone jego pieniądze.

 

Warto korzystać, póki można

Przed złożeniem deklaracji podatkowej warto szczegółowo dowiedzieć się, które ulgi nam przysługują i z nich skorzystać – tym bardziej, że niestety w kolejnych latach niektóre ulgi są wycofywane (jeszcze niedawno można było odpisać od podatku na przykład materiały budowlane wykorzystane do remontu mieszkania, jednakże obecnie jest to niemożliwe).