Twój 1% ma wielkie znaczenie – przekaż go potrzebującym

Podczas rozliczania rocznej deklaracji podatkowej mamy możliwość skorzystania z odliczenia 1% z naszego podatku i przekazania owych środków wybranej organizacji pożytku publicznego. Na czym to dokładnie polega? Przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy w nim dokładnie, w jaki sposób przekazać swój 1% potrzebującym.

Czym właściwie jest „jeden procent”?

Omawiany „jeden procent” to część podatku, którą wypełniający swoje rozliczenie PIT online albo w wersji drukowanej ma możliwość dowolnie rozdysponować (rzecz jasna w granicach określonych ustawowo). Może przekazać go wybranej organizacji pożytku publicznego, a w przypadku, gdy tego nie uczyni, środki z owego 1% trafią na rzecz państwa.

Organizacje pożytku publicznego

Nie mamy niestety możliwości przekazania środków ze swojego 1% dowolnej fundacji czy stowarzyszeniu. Musi ona być organizacją pożytku publicznego i znajdować się na oficjalnej, aktualizowanej każdego roku liście OPP (znaleźć można ją w internecie, np. na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). Żeby uzyskać status OPP, instytucje muszą spełnić szereg warunków i wymagań.

The words Retirement Plan written on a bar graph surrounded by pencils, books and calculator.

Jak przekazać swój 1%?

Przekazanie owych środków jest wyjątkowo łatwe i nieskomplikowane. Podczas wypełniania rocznego rozliczenia PIT online 2016 lub na formularzu papierowym, należy po prostu we właściwą rubrykę wpisać numer KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego wraz z przekazywaną kwotą pieniędzy.

Miejmy na uwadze, że przekazanie 1% nie następuje natychmiast i bezpośrednio przez podatnika. To Urząd Skarbowy, w którym dana osoba złożyła PIT, wpłaca środki pieniężne na rachunek bankowy danej organizacji. Ma na to czas do końca lipca każdego roku.

Kto przekaże 1%?

Możliwość oddania części swojego podatku mają podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie podatku liniowego 19% oraz na zasadach ogólnych, to znaczy według skali podatkowej (np. w przypadku umowy o pracę, zlecenie, o dzieło itd.). Takiej możliwości nie mają niestety osoby, które rozliczają się wedle karty podatkowej.