Twój 1% ma znaczenie – komu i jak go przekazać?

Wypełniając deklarację podatkową, rozliczamy się przede wszystkim ze wszelkich zobowiązań względem naszego kraju. Jednakże ustawodawca umożliwił nam przekazanie 1% ze swoich podatków dowolnej Organizacji Pożytku Publicznego. Warto z tego przywileju skorzystać.

Komu przekazać 1%?

Organizacje Pożytku Publicznego skupiają się na różnego rodzaju działalności. Część z nich skupia się na pomocy osobom niepełnosprawnym, chorym i umierającym, inne na pomaganiu ludziom ubogim i wykluczonym, jeszcze kolejne na wspieraniu zwierząt. Istnieją również organizacje, które opierają się na działaniach na rzecz sportu, kultury, ochrony przyrody albo porozumienia i społeczeństwa.

 

Lista organizacji jest długa. Bez trudu znaleźć można ją chociażby w Internecie. Z pewnością każdy podatnik znajdzie instytucję, której zechce przekazać 1% podatku.

startup-593324_640

Jak przekazać swój 1%?

Przekazanie swego 1% konkretnej organizacji jest naprawdę proste. Wystarczy w odpowiedniej rubryce w deklaracji podatkowej wpisać bezbłędnie numer właściwy danej fundacji, stowarzyszeniu czy instytucji. Listę organizacji znajdziemy w internecie, prasie czy placówkach skarbowych. Jeszcze łatwiej sprawa wygląda w przypadku rozliczania pit online, tzn. kiedy ściągamy odpowiednią aplikację podatkową i przesyłamy deklarację drogą internetową. Zazwyczaj w programach takich już na stałe wpisany jest numer danej OPP. Minus takiego rozwiązania jest taki, że nie można tego numeru zmienić i wpisać innego, natomiast niewątpliwą zaletą jest to, że na pewno nie zapomnimy o tej możliwości, nasz 1% nie zostanie „stracony” i na pewno będzie przekazany potrzebującym.

 

Mała kwota – wielki efekt

Pamiętajmy, że – choć jednostkowo to nie będzie wielka kwota – to jeśli każda z osób wykonujących rozliczanie pit przez internet albo w wersji papierowej przekaże taką kwotę konkretnej fundacji czy organizacji, uskłada się z tego naprawdę duża suma. Warto więc pamiętać o tym i przekazać potrzebującym nawet niewielką ilość pieniędzy. Każda kwota jest ważna i ma znaczenie.