Ulga na leki – PIT 2016

Składając PIT za 2016 rok, możemy skorzystać z ulgi na leki. Przysługuje ona osobom, które w danym miesiącu wydały na leki więcej niż 100 złotych, posiadają potwierdzenie wystawione przez lekarza, o konieczności stosowania danych leków oraz posiadają dokument, który potwierdza rzeczywisty wydatek (faktura, paragon itp.). Odliczeniu podlegają tylko kwoty wyższe niż 100 zł, składając PIT odliczamy tylko nadwyżkę od tej kwoty. Na przykład jeśli w danym miesiącu wydaliśmy na leki 145 złotych, wówczas możemy odliczyć kwotę 45 złotych. Jeżeli poniesione koszty były niższe niż 100 złotych, na przykład wyniosły 87 złotych, wówczas nie mamy prawa do skorzystania z ulgi podatkowej. Nie istnieje także możliwość sumowania wydatków na leki z kosztami, poniesionymi w miesiącach kolejnych. Jeżeli spełniamy wszystkie wymagania dotyczące odliczenia ulgi na leki, bez problemu możemy to taką ulgę odliczyć, niezależnie od tego, z jakim schorzeniem się borykamy i jakie leki stosujemy. Ulga na leki przysługuje podatnikom, którzy rozliczają się na deklaracjach PIT-28, PIT-37 oraz PIT-36, wykazujemy ją na załączniku PIT/O.

Wykonując rozliczenie pit 2016 online, bez trudu odliczymy ulgę na leki, nawet jeśli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo to zrobić. Program PIT samodzielnie zaproponuje nam ulgi, z których możemy skorzystać, biorąc pod uwagę dane wprowadzane w deklaracji podatkowej. Rozliczając się przez Internet, mamy pewność, że prawidłowo odliczymy każdą ulgę podatkową. Ponadto zajmie nam to nie więcej niż kilka minut, podobnie, jak całe rozliczenie PIT przez Internet.

coffee-1276784_640

Podatnicy, rozliczający PIT przez Internet, bardzo cenią sobie tą metodę rozliczeniową. Jest ona znacznie prostsza od rozliczania się na deklaracji papierowej, daje także pewność, że PIT zostanie wypełniony prawidłowo. Niekiedy, wypełnienie deklaracji PIT, jest dla podatników nie lada wyzwaniem. Jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnych problemów, zależy nam na sprawnym, bezpiecznym i dokładnym wypełnieniem PIT (i odliczeniem ulg podatkowych) skorzystajmy z możliwości, które oferuje nam program PIT.