Ulgi dla przedsiębiorców – czy któraś z nich Ci przysługuje?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą skorzystać z paru odliczeń i ulg podatkowych przeznaczonych specjalnie dla nich. Z największej ilości ulg skorzystają przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową, natomiast dla rozliczających się podatkiem liniowym przeznaczono ich trochę mniej. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na ten temat.

Rozliczanie ryczałtem

Przedsiębiorcy, który rozliczają swój PIT2017 ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mają możliwość zmniejszenia przychodu o przekazane darowizny, jak również opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Skorzystają również z ulgi rehabilitacyjnej oraz za internet. Nie mogą natomiast odliczyć ulgi na dzieci (czyli tak zwanej ulgi prorodzinnej, chyba że posiadają oni również dochody, które są opodatkowane na ogólnych zasadach, np. dodatkowo pracują na etacie) albo wydatków na nowe technologie. Nie mogą też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem.

dlon-trzymajaca-dataphone_1088-674Rozliczanie wedle skali podatkowej

Osoby rozliczające się według skali podatkowej, czyli wedle stawki 18% lub 32%, mogą skorzystać z wielu odliczeń i ulg podatkowych. Podatnicy składający swe zeznanie podatkowe – czy to drogą tradycyjną, czy też elektronicznie poprzez odpowiedni do pitów 2017 program, mają przykładowo możliwość dokonać odliczenia od dochodu. Skorzystają z ulgi za inwestycję w nowe technologie, za internet (w wysokości do 760 zł), na dzieci (ulga prorodzinna) czy też rehabilitacyjnej. Mogą również odliczyć darowizny – na cele krwiodawstwa, kultu religijnego oraz te realizowane przez organizacje pożytku publicznego, jak również składki na ubezpieczenie zdrowotne. Co istotne, podatnicy opodatkowani według skali, mogą rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem albo nawet dzieckiem (jeśli samotnie wychowują dzieci).

Rozliczanie na podstawie karty podatkowej i podatku liniowego

Przedsiębiorcy rozliczający się z kolei kartą podatkową lub na podstawie podatku liniowego, nie mogą skorzystać z żadnych ulg. Nie odliczą też darowizn i nie rozliczą się razem z małżonkiem albo dziećmi. Mogą jedynie odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne.